Test, prezentacja młynków do przypraw Peugeot


Trudno nie oceniać młynków Peugeot przez pryzmat historii i tradycji za nią stojących. Rodzinna firma założona w 1810 roku początkowo wytwarzała narzędzia tnące. Potem szybko powiększała swój asortyment o coraz to nowe obszary. W 1840 roku przedstawiła pierwszy młynek do kawy z żeliwnym mechanizmem...

młynek Peugeot

Ponad 170 lat produkcji młynków to dość spore doświadczenie… a co ważne poparte wieloma patentami, szczególnie w dziedzinie konstrukcji mechanizmów żarnowych.

Drewno używane do produkcji wszystkich młynków Peugeot pochodzi z europejskich lasów z certyfikatem PEFC. Wszystkie mechanizmy są zaprojektowane tak, by starczyły na co najmniej kilkadziesiąt lat użytkowania. Całość jest opracowana i montowana we Francji (Franche-Comté).

młynek Peugeot

Do prezentacji trafił nam się jeden z „klasyków”, młynek z serii Paris w wersji 30cm malowany czarnym lakierem fortepianowym. Kto nie używał wcześniej tak wysokich młynków niechaj nie ma obaw. Od razu można zaleźć z nim wspólny język, a wysokość sprawia, że jest on ozdobą jadalni czy kuchni. 

Paris w wersji do soli charakteryzuje się stalowym mechanizmem mielącym ( Peugeot nie stosuje mechanizmów ceramicznych nawet w młynkach do soli). Całość wykonana jest z niebywałą precyzją, drewno wytoczone jest w tak gładką powierzchnię, że nie jesteśmy wstanie wyczuć nawet faktury drewna (dotyczy to też młynków malowanych cienkim lakierem transparentnym). 

W dolnej części obudowy mamy 3 pozycyjne pokrętło wyboru grubości mielenia. Przestawia się je bardzo lekko, a wskoczenie każdej pozycji sygnalizowane jest lekkim „kliknięciem”. Mielimy tradycyjnie, czyli poprzez przekręcanie górnej części, która chodzi niemal bez oporu i bez irytujących przeskoków. Jeśli miałbym to do czegoś porównać, to do operowania kulistą klamką, naprawdę trudno tu wyczuć, że mamy do czynienia z mechanizmem żarnowym, ruch jest płynny i jednostajny.  

Opatentowany mechanizm mielący tego młynka naprawdę robi wrażenie, szczególnie jeśli wcześniej używaliśmy „pospolitych” młynków . Warto dodać, że podczas mielenia, cały czas przyprawa wysypuje się równomiernie i w sposób powtarzalny, co bajkowo ułatwia dawkowanie.

Na koniec kilka uwag natury eksploatacyjnej i technicznej:

Jaki rodzaj pieprzu i soli powinien być stosowany ?

Młynek do pieprzu:

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zalecamy używanie wyłącznie suchych, twardych i całych ziaren pieprzu, o maksymalnej średnicy 5mm (1/4 ").

W młynku można mielić zarówno czarny, biały jak i zielony pieprz. Coraz popularniejsze u nas różowe jagody brazylijskie, zwane też czasem „różowym pieprzem” mogą być również mielone tylko pod warunkiem, zmieszania ich z wymienionymi wyżej ziarnami pieprzu w proporcji maksymalnie do 15%. Suszone nasiona kolendry też nadają się bez problemu do mechanizmu dedykowanemu ziarnom pieprzu.

młynek Peugeot

Młynek do soli:


Aby uzyskać najlepsze rezultaty z mechanizmem mielenia soli Peugeot , należy użyć :
suchej, gruboziarnistej soli o średnicy maksymalnej do 4 mm ( 0,16 ").

 Możemy tu zastosować 

- Sól morską
- Sól tradycyjną kamienną - kopalną

Mechanizmu do soli nie można używać do mielenia:

- pieprzu, papryki lub jakiekolwiek innej przyprawy pochodzenia organicznego.

- wilgotnej soli morskiej,  sprzedawanej czasem jako sól szara. Zawartość wilgoci, jest w niej tak wysoka, że ​​będzie to powodować korozję żarna mielącego.

młynek Peugeot

Mechanizmy:

Pieprz: mechanizm wyposażony jest w rząd zębów w kształcie podwójnej spirali, które kierują i przytrzymają pieprz w mechanizmie mielącym na tyle długo, by mógł on być zmielony na nastawiony rozmiar.

 
Sól: mechanizm jest przeznaczony do rozdrobnienia gruboziarnistej soli kuchennej. Jest on wykonany z nierdzewnej stali, odpornej na korozję, jednak należy tutaj pamiętać, by sól była zawsze w pełni wysuszona.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą młynków marki Peugeot

Młynki do przypraw marki Peugeot

Pozostałe młynki do przypraw w naszym sklepie