Kawiarka, jak to działa, jak przyrządzić w niej kawę? Czyli mini test kawiarki G.A.T.

 kawiarka kafetiera GAT

Witam wszystkich kawoszy, dziś chciałem pokrótce przedstawić jak wygląda parzenie kawy przy użyciu tradycyjnej kawiarki ciśnieniowej (dokładnie niskociśnieniowej). Od pewnego czasu kawiarki gwałtownie zwiększają swoją popularność na rynku polskim i stąd sporo pytań na ich temat.

Na początku – czym jest kawiarka? Ano jest starym jak świat urządzeniem opatentowanym we Włoszech już w 1933 roku, służącym do parzenia metodą ciśnieniową kawy. Te tradycyjne garnuszki wykonane są z aluminium, co daje charakterystyczny wygląd - trochę vintage. Te nowsze wytwarza się ze stali.

Aluminium użyte do ich produkcji charakteryzuje się przeważnie nierównomierną strukturą co nadaje im charakteru i sprawia wrażenie obcowania z produktem zrobionym na zamówienie (minusem w tym wypadku jest niemożność doczyszczenia osadów z kawy w środku).

W sprzedaży (również u nas) znajdziecie też sporo kawiarek stalowych i stalowych polerowanych oraz tych dostosowanych do płyt indukcyjnych. Zwracajcie uwagę: jeśli w opisie nie ma mowy, że możecie używać jej na płycie indukcyjnej… to na pewno na takiej nie zadziała. Jeśli macie płytę indukcyjną szukajcie wśród kawiarek stalowych, żadna aluminiowa niestety nie obsługuje płyt indukcyjnych.

Pojemności: prezentowana na zdjęciach aluminiowa kawiarka G.A.T. Italia Valentina jest kawiarką o pojemności 150ml czyli we włoskiej nomenklaturze na 3 filiżanki. W sprzedaży są również większe urządzenia   kawiarki nawet na 9 filiżanek (450 ml). Wybieramy zawsze takie urządzenie, które odpowiada naszym codziennym przyzwyczajeniom. Wybranie urządzenia „na zapas” np. na 9 filiżanek, gdy z reguły zaparzamy tylko 2 kawy jest błędem, gdyż trudno nam będzie zapełnić całe sitko co jest koniecznością na drodze do uzyskania „dobrej kawy”.  Tradycyjny rozmiar 150 ml zapewni nam dobre rezultaty w zakresie 1-3 filiżanek, co zapewne sprawdzi się w większości domostw. Dla tych którzy pijają kawę w większym gronie polecam 300 ml – obsłuży 3-6 osób.

Zasada działania i instrukcja postępowania :-). Odkręcamy dolną cześć urządzenia, którym jest mały garnuszek z zaworkiem bezpieczeństwa. Nalewamy wody uważając by nie przekroczyć maksymalnego poziomu wyznaczonego właśnie przez zaworek (woda musi być poniżej zaworka).

kawiarka nalewanie wody

Mielimy kawę i wsypujemy do sitka zakończonego z dołu lejkiem. Ważna uwaga, lepiej samemu zmielić ziarna kawy, gdyż te mielone przez dostawców kawy mają najczęściej zbyt drobną konsystencje dostosowaną raczej do ekspresów wysokociśnieniowych i przygotowany w ten sposób napój jest po prostu zbyt mocny. Mogę w tym wypadku polecić ręczne młynki do kawy np ceramiczny młynek do kawy Kyocera

Teraz najważniejsza rzecz, czyli przygotowanie naboju. W tradycyjnych ekspresach ciśnieniowych kawę w naboju ubijamy, co w połączeniu z wprawą (bo zbyt mocne ubicie spowoduje zbyt długą ekstrakcję i po prostu „spalimy” kawę – będzie za mocna i kwaskowata) daje wyśmienite rezultaty. Kawiarki jednak nie generują takiego ciśnienia jak ekspresy ze sprężarką tłokową i musimy o tym pamiętać. Wystarczy, że trochę „grubiej” zmieloną kawę wsypiemy do sitka i delikatnie wygładzimy. Pamiętajmy: zawsze sypiemy i wygładzamy kawę w sitku równo z jego rantem. Przed włożeniem sitka i skręceniem całości koniecznie oczyśćmy brzegowy rant sitka z drobinek kawy, w przeciwnym razie przyspieszamy zużycie uszczelki oraz nie zapewnimy szczelnego połączenia elementów obniżając tym samym ciśnienie.

kawiarka ubijanie kawy

Skręcone urządzenie stawiamy na wolnym ogniu na najmniejszym palniku, tak by płomienie grzały jego dno, a nie ścianki boczne. Podgrzana woda w dolnym zbiorniczku zaczyna parować przedostając się do góry musi pokonać opór stawiany przez sitko zapełnione kawą. Podczas tego procesu ponownie skraplająca się woda „chłonie” kawę i wydostaje się do górnego zbiorniczka. Sporo kawiarek w górnej części ma szkiełka przez które możemy obserwować czy cały napar przedostał się już do góry. To spore ułatwienie na początku, gdyż możemy łatwo ocenić czy cały proces się już zakończył. Pamiętajmy: Gdy tylko kawa się zaparzy zdejmijmy ją z płomienia, by uniknąć zagotowania już przyrządzonego naparu.

kawiarka jak to działa

Pozostaje nam, już tylko nalać napar do filiżanek, odprężyć się i delektować się pyszną kawą o poranku… no prawie, bo po kawie pamiętajmy o dokładnym oczyszczeniu urządzenia wraz z jego górnym sitkiem i uszczelką… a potem jeszcze o tym, że powinniśmy już pędzić do pracy :-)

kawiarka przyrzadzanie kawy

 

Na koniec kilka propozycji kawiarek:

Forever  - włoska marka z tradycjami założona przez 4 zapaleńców, którzy wpadli na ten pomysł … przy kawie.

Kawiarki Forever

Top Moka – włoska firma, jedna z nielicznych już mogących się szczycić tym, że ich kawiarki są:  w 100% „Made in Italy”. Duży wybór kawiarek bez górnego zbiornika, przygotowana kawa jest przelewana bezpośrednio do filiżanek.

Kawiarki TOP Moka

G.A.T. Italia – firma (włoska, a jakże) zajmująca się produkcją kawiarek i akcesoriów do parzeni kawy od 1986 roku. Prezentowana na zdjęciach kawiarka to właśnie jej wyrób – model Valentina, wersja: zielona. Bardzo bogata i szeroka oferta.

Kawiarki G.A.T.

Testowane kawiarki znajdziesz tutaj!

Na koniec małe kompendium dla początkujących, czyli  co robić by dobrze zaparzyć w 4 punktach:

  • Zawsze zasypujemy równiutko sitko do samego rantu – co gwarantuje optymalne ciśnienie parzenia. W przeciwnym razie kawa zaparzy się zbyt słaba, będzie wyraźnie wodnista.

 

  • Kawiarka to nie ekspres – nie ubijamy mocno naboju i używamy kawy grubo zmielonej, gotowe zmielone kawy poza szybką utratą aromatu nie zapewnią odpowiedniej szybkości przepływu i kawa wyjdzie zbyt mocna „przepalona” i najzwyczajniej kwaśna.

 

  • Zawsze przed skręceniem urządzenia oczyszczamy rant sitka z nawet pojedyńczych drobinków kawy, warto też rzucić okiem na uszczelkę czy nie zostały na niej drobinki z poprzedniego parzenia. W przeciwnym razie ciśnienie będzie nam „uciekać”.

 

  • Po kawie starannie czyścimy urządzenie z szczególną uwagą traktujemy uszczelkę i sitka, nie zapominamy o tym górnym!

 

ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ KAWIAREK MARKI GAT
GAT OPERA
6 filiżanek 300 ml
GAT FASHION
3 filiżanki 150 ml
GAT BASIC
2 filiżanki 100 ml
219 zł Szczegóły 109 zł Szczegóły 99 zł Szczegóły

 


 

ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ KAWIAREK MARKI FOREVER
FOREVER COMBI Duo
Silver 200ml
FOREVER COCO
3 filiżanki 150ml
FOREVER INOX
2 filiżanki 100 ml
249zł Szczegóły 95 zł Szczegóły 109 zł Szczegóły

 


 

ZAPOZNAJ SIĘ Z OFERTĄ KAWIAREK MARKI TOP MOKA
TOP MOKA AMERICA TOP MOKA GOCCIA
3 filiżanki 150ml
TOP MOKA PAPALINA
2 filiżanki
229 zł Szczegóły 189 zł Szczegóły 499 zł Szczegóły